Чернівецький обласний центр

з профілактики та боротьби зі СНІДом

Вплив громадськості на реформування системи соціальних послуг.

8 квітня 2013 року, в приміщенні Всеукраїнської мережі ЛЖВ, пройшло перше засідання підкомітету з питань реформування системи соціальних послуг (підкомітет було створено відповідно до рішення засідання Комітету з питань формування державної політики у сфері надання соціальних послуг людям похилого віку, інвалідам, бездомним громадянам, іншим соціально вразливим верствам населення Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України). Метою засідання було забезпечення діяльності підкомітету відповідно до Плану робіт ГР на 2013 рік.

Як зазначив Голова Комітету Андрій Шевцов, відкриваючи засідання, важливим завданням підкомітету є вироблення спільного бачення представників громадських та благодійних організацій щодо реформування системи соціальних послуг. Головою підкомітету обрано Камінника Ігоря.

"Це один із найчисленніших Комітетів громадської Ради. До нашої роботи  долучились представники ключових організацій надавачів соціальних послуг та експертні центри", - зазначив секретар Комітету Ростислав Дзундза.  Під час засідання були послідовно розглянуті усі завдання, що включені в План діяльності громадської ради при Міністерстві соціальної політики на 2013 рік, що стосуються питання реформування системи соціальних послуг. На засіданні також були присутні члени Комітету з питань формування державної політики щодо забезпечення державних соціальних стандартів та державних соціальних гарантій для населення, координації розроблення проектів прогнозів і державних програм з питань соціальної та демографічної політики.
Як зазначив голова цього Комітету Олег Цвілик, у цих двох Комітетів значна кількість питань, що покладена на ці комітети, стосується реформування системи соціальних послуг. Тому потрібно скоординувати діяльність двох Комітетів в цій сфері. Враховуючи це, діяльність Підкомітету з реформування системи соціальних послуг також буде координуватися з іншими Комітетами, які працюють в цій сфері.

Як зазначили учасники засідання, зараз необхідно «встигати» за Міністерством соціальної політики для того, щоб мати можливість аналізувати та проводити громадську експертизу документів, що розробляє Міністерство. Наприклад, в Міністерстві Затверджено План діяльності  на 3 роки, але, жодна організація-члени Громадської ради не мала можливості ознайомитись з цим документом. Тому необхідно постійно моніторити проекти нормативно-правових актів, що готує Міністерство. Під час засідання вирішено направити низку запитів до Міністерства соціальної політики стосовно того, які саме групи створені при Міністерстві, над якими нормативно-правовими документами вони працюють, яка діяльність запланована в рамках технічної допомоги, що надають Міністерству міжнародні організації.

В засіданні Підкомітету приймали участь також запрошені експерти з питань соціальних послуг. Учасники засідання розглянули послідовно усі завдання, що покладені на Комітети в сфері реформування соціальних послуг.
Як зазначили учасники, неефективність реформування системи соціальних послуг, перш за все, пов’язана з відсутністю загального бачення того, яким чином повинна функціонувати система соціальних послуг.  Дуже жвава дискусія розгорнулася стосовно того, чи повинні стандарти соціальних послуг розроблятися для кожної окремої цільової групи чи для послуги, а потім через коефіцієнти визначатися вартість послуги для кожної групи.
На комітеті обговорювались не тільки загальні питання, але й також проблеми пов’язані з наданням соціальних послуг окремим соціальним групам, наприклад, особам, звільненим з місць позбавлення волі. Учасники визначились з необхідністью внесення змін до Бюджетного Кодексу України, також було прийнято рішення щодо підвищення рівня участі спостережних комісій в забезпеченні цієї цільової групи необхідними соціальними послугами.

Вирішено також 16 травня 2013 року провести  розширене засідання підкомітету в рамках всеукраїнського обговорювання проблем реформування соціальних послуг.