Чернівецький обласний центр

з профілактики та боротьби зі СНІДом

Нарада Росспоживнагляду «Епідеміологічний моніторинг, підсумки реалізації заходів, спрямованих на профілактику, виявлення і лікування ВІЛ-інфекції, гепатитів В і С в рамках пріоритетного національного проекту»

З 11 по 14 березня 2013 року, в Росії, м. Суздаль, відбулася нарада Росспоживнагляду «Епідеміологічний моніторинг, підсумки реалізації заходів, спрямованих на профілактику, виявлення і лікування ВІЛ-інфекції, гепатитів В і С в рамках пріоритетного національного проекту».
Нарада була організована Федеральною службою з нагляду у сфері захисту прав споживачів та благополуччя людини, ФБУН «Центральний науково-дослідницькій інститут епідеміології», ФНМЦ з профілактики та боротьби зі СНІДом.


Були присутні більше п’ятисот слухачів і доповідачів з різних регіонів Росії, а також ближнього зарубіжжя (Україна).
Основні напрямки роботи наради:
- оцінка поточної епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції, результати моніторингу за поширеністю, захворюваністю, смертністю;
- вдосконалення системи епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією/ СНІДом (виявлення, реєстрація, оптимізація методів тестування, впровадження дозорного епідеміологічного нагляду та ін.);
- наукове забезпечення епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією/СНІДом;
- епідеміологічна та економічна оцінка ефективності профілактичних і протиепідемічних заходів щодо попередження поширення ВІЛ серед загального населення та різних контингентів ризикованої поведінки.

 

У рамках наради пройшли пленарні та секційні засідання, інтерактивні дискусії з актуальних питань ВІЛ-інфекції, тематичні семінари щодо удосконалення лабораторної діагностики ВІЛ-інфекції за участю різних підприємств – виробників тест-систем.

Протягом робочих днів наради було презентовано найкращі практики регіонів Росії щодо організації та удосконалення епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією, гепатитами, ІПСШ,туберкульозу, представлені дані останніх молекулярно – епідеміологічних досліджень.
Головний державний санітарний лікар Російської Федерації, академік РАМН Оніщенко Г.Г. зробив аналіз епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції в Росії, розповів про реалізацію федеральних та регіональних програм, що дозволили в останні роки досягти певних успіхів у протидії епідемії ВІЛ-інфекції, висвітлив актуальні питання у сфері ВІЛ/СНІДу в Росії.
У презентаціях представників центрів СНІДу різних суб’єктів Російської Федерації був представлений поточний стан епідемії ВІЛ-інфекції у регіонах та проаналізовано ефективність відповідей на епідемію.
На нараді були представлені наукові роботи щодо вивчення генетичної структури ВІЛ та фармакорезистентних штамів вірусу, що є основою розвитку молекулярної епідеміології в Росії.
Україна представила 3 презентації: "Вплив профілактичних та лікувальних програм на розвиток епідемії ВІЛ-інфекції в Україні", "Удосконалення епідеміологічного моніторингу за випадками ВІЛ-інфекції у жінок і дітей в Україні", "Система моніторингу та оцінки заходів протидії поширення ВІЛ-асоційованого туберкульозу в Україні".
Досвід України був позитивно відмічений на робочій зустрічі і став цікавим та корисним для Росії. Було підкреслено, що в Україні створена розвинута інформаційна система епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією/СНІД, яка дозволяє провести глибоку інтегральну оцінку інтенсивності епідемічного процесу ВІЛ-інфекції та розрахувати більш точніші оціночні та прогностичні дані щодо показників епідемії.
У своєї презентації директор ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України» д.мед.н, професор Нізова Н.М. розповіла про реалізацію програми двох раундів Глобального Фонду для боротьби з ВІЛ/СНІД, туберкульозом та малярією (ГФСТМ), спрямованих на подолання епідемій ВІЛ-інфекції та туберкульозу, а також, поділилася досвідом у реалізації програми грантів ГФСТМ в Україні. Було висвітлено, що завдяки прогресу у сфері профілактики і лікуванні ВІЛ-інфекції за останні роки вдалося досягти стабілізації епідемії ВІЛ/СНІД в Україні. Україна, на відміну від багатьох країн, має важливий ресурс розвинутого професійного неурядового сектору, що сприяє забезпеченню сталості та належному виконанню програм відповіді на епідемію впродовж останніх 10 років.
У ході проведення наради було наголошено на необхідність посилення співробітництва України з науково-дослідними інститутами епідеміологічного профілю Російської Федерації та обміну кращими практиками з реалізації та фінансового управління програм та проектів національного рівня.