Чернівецький обласний центр

з профілактики та боротьби зі СНІДом

Синдром Рейно: лікування і профілактика

Досить відомий стан, при якому розвивається виражений спазм периферичних судин, називається феноменом (синдром) Рейно. Воно може виникати без явних ознак інших захворювань (хвороба Рейно) як результат впливу медикаментів, різних ревматоїдних і системних патологій (синдром Рейно).

Клініка дуже характерна — раптово, під впливом холоду або нервового збудження наступають різкі прояви спазмів судин кістей і стоп. Напади можуть бути частими (кілька разів у день) або досить рідкісними (до 2 разів на місяць), тривалість від кількох хвилин до півгодини довше. Відмітна особливість синдрому Рейно — великі пальці залишаються не втягнуті в цю гостру судинну реакцію.

У легких випадках все обмежується різкою блідістю пальців (перша фаза, ішемічна). Можуть бути відчуття «мурашок» (парестезія), зниження чутливості, на дотик кінцівки холодні, не чутливі. Через деякий час блідість змінюється синюшністю (друга фаза, ціанотична), потім кровообіг поступово відновлюється (третя фаза, гіперемічна), часто це супроводжується поколюванням, жаром і хворобливістю різного ступеня виразності.

В більш важких формах ціаноз розвивається швидше і стійко тримається з-за тривалого нестачі кисню в тканинах, неприємні симптоми більш виражені, проходять повільно. Крім кінцівок в процес можуть залучатися і інші ділянки тіла — мочки вух, кінчик носа, підборіддя. Якщо кровообіг довго не відновлюється, розвиваються трофічні порушення, з‘являються синці, бульбашки, виразки, в крайніх випадках може дійти до гангренозних змін.

Профілактика синдрому Рейно

Спеціальних заходів профілактики синдрому Рейно немає, можна порадити менше хвилюватися, знизити психо-емоційні навантаження, постаратися не виходити на холод без рукавичок, мити руки тільки в теплій воді. Дуже негативно на перебіг захворювання впливає нікотин, різко звужуючи судини, він може спровокувати напад, продовжити його і зробити більш важким. Це відноситься як до активного куріння, так і пасивного.

При синдромі Рейно лікувати потрібно основне захворювання, так можна полегшити і судинні ускладнення. Під час спазму потрібно спробувати зігріти руки: обгорнути їх в теплих речах або потримати в гарячій воді. У зв’язку з тим, що живлення тканин порушено, всі порізи, подряпини важко загоюються, до них легко приєднується вторинна інфекція. Тому потрібно дуже акуратно робити манікюр, обробляти найменші ранки і при появі підозр на розвиток гнійного або некротичного процесу терміново звертатися до лікаря.

Джерело: vkurse.ua